Sirkenin Mucizevi Faydaları, Kaçırmayın!

Yayinlanma tarihi 05/24/2021
Reklam

1 Bulaşıkları ve Bulaşık Makinenisini Temizler

Bulaşık makinesinde tablet satın almak kesinlikle kolay olsa da, sirke daha basit bir çözüm sağlayabilir. Bulaşık makinesini bulaşık makinesi tabletleriyle doldurmayın, biraz sirke ile döngüyü deneyin. Sirke, bulaşıklarınızdan yağ ve kiri temizleyecek kadar güçlüdür ve onları eskisinden daha temiz hale getirir. Bununla birlikte, bulaşıkları yıkamak sirkenin birçok kullanımından biri olsa bile, sirke yine de bulaşık makinesini temiz ve temiz tutabilir. Birkaç ayda bir boş bulaşık makinesine bir bardak sirke dökün ve bir döngüde çalıştırın. Sirke, makinenizde kaçınılmaz olarak birikecek olan kireç, sert su veya sabun kalıntılarını giderecektir. Kısa döngüler için sirke kullanarak, bulaşık makinesinin maksimum verim elde edecek kadar temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

1 Bulaşıklarınızı Ve Bulaşık Makinenizi Temizleyin

1 Bulaşıkları ve Bulaşık Makinenisini Temizler

2 Araba Camları Yıkar

Arabanızın yolda sürerken çok fazla aşınma ve yıpranma yaşayacağı düşünüldüğünde, biriken tozu temizlemek için normal cam temizleyicilerden daha güçlü bir şeye ihtiyacı vardır. Bir dahaki sefere arabanızı evde yıkarken, camları biraz sirke ile temizlemeyi deneyin. Pencereleri temizlerken, yüzeye uygun miktarda sirke püskürtün. Sonra bir bezle silin ve sıvıyı her zamanki gibi yıkayın. Sirkenin asitliği toz birikimini azaltacak ve pencereleri temiz ve düzenli tutacaktır.

2 Araba Camlarını Yıkayın

2 Araba Camları Yıkar

3 Dişleri Beyazlatır

İnci gibi beyaz bir ağız istiyorsanız, sadece dişlerinizi fırçalamanın dişlerinizdeki lekeleri temizlemek için yeterli olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Mutfak bıçağını ovalamayın, ancak sirkenin birçok kullanımından birini kullanın. Haftada bir dişlerinizi beyaz sirkeye batırılmış bir diş fırçasıyla temizleyin. Sirke, yüzeydeki lekeleri ve lekeleri çıkararak güzel bir inci beyazı rengi bırakır.

3 Dişlerinizi Beyazlatın

3 Dişleri Beyazlatır

4 İstenmeyen Kokuları Ortadan Kaldırır

Evinizi temizlemek savaşın sadece yarısıdır. Yüzeyiniz tozsuz olsa bile evinizi tatsız kılacak kalıcı kokuları ortadan kaldırmak zordur. Ancak giderilemeyen bir koku ile karşılaşırsanız sirke kullanın. Sirkeyi su ve birkaç damla limon esansiyel yağı ile karıştırın. Ardından karışımı evinizin etrafına, özellikle banyo veya çöp tenekesi gibi kokan yerlere püskürtün. Sirke kokuları giderebilir ve limon evinize taze ve hoş bir aroma katabilir. Bir galon sirke kötü bir koku yayacaktır.

4 Kötü Kokuları Ortadan Kaldırın

4 İstenmeyen Kokuları Ortadan Kaldırır

5 Sinek Isırıklarına İyi Gelir

Sivrisinek biti gerçekten de en kötüsüdür. Ülkenin sivrisinek yoğun bir bölgesinde yaşıyorsanız, bu ısırıkların ne kadar sinir bozucu olabileceğini bilirsiniz. Sivrisinekleri uzak tutmak için böcek ilacı püskürtmek en iyisi olsa da, ara sıra haşereler savunma sisteminizden geçebilir ve kolunuzda güzel bir iz bırakabilir. Sivrisinek yakalarsanız, bu sadece durumu daha da kötüleştirir. Ancak, kendinizi yakalanmaktan korumak göründüğünden daha kolaydır. Sivrisinek ısırıklarıyla uğraşıyorsanız, lütfen en sevdiğimiz sirke kullanımlarından birinden yararlanın. Sirkeye bir pamuk batırın ve sivrisinek ısırığının üzerindeki sıvıyı silin. Sadece kaşıntıyı gidermekle kalmaz, aynı zamanda bölgeyi dezenfekte ederek ısırık yarasının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

5 Sivrisinek Isırıklarını İyileştirin

5 Sinek Isırıklarına İyi Gelir

6 Halı Lekelerini Giderir

Halıdaki lekeler can sıkıcıdır. Her gün sizi izliyorlar, etkili bir şekilde temizleyemediğiniz için sizinle dalga geçiyorlar. Ancak halının yeni gibi görünmesini istiyorsanız, sirkeyi kucaklayın. Bir şişe veya kasede iki yemek kaşığı sirkeyi çeyrek bardak tuz veya kabartma tozu ile karıştırın. Ardından karışımı halıya uygulayın ve lekenin tamamını kapladığınızdan emin olun. Vakum uygulamadan önce karışımın tamamen kurumasını bekleyin. Sirke karışımı lekeleri çıkarmalı ve temiz, boyanmamış halıyı ortaya çıkarmalıdır.

6 Halı Lekelerini Giderin

6 Halı Lekelerini Giderir

7 Havluları Pofuduk Hale Getirin

Havlular defalarca kullanımdan sonra yumuşak ve kabarık görünümünü kaybeder. Bunun yerine, sıcak suyla yıkadıktan hemen sonra kirli ve pürüzlü görünmeye başlarlar, sarmak istediğiniz bu değildir.
Havlunuzun biraz soğuması gerekiyorsa lütfen bir şişe sirke çıkarın. Havluları bir dahaki sefere yıkarken programa yarım bardak sirke ekleyin. Sirke, havluları canlandıracak, yumuşatacak ve tekrar davet edecektir.

7 Havlularınızı Kabarık Yapın

7 Havluları Pofuduk Hale Getirin

8 Yumuşak Ayaklar İçin

Havlular defalarca kullanımdan sonra yumuşak ve kabarık görünümünü kaybeder. Bunun yerine, sıcak suyla yıkadıktan hemen sonra kirli ve pürüzlü görünmeye başlarlar, sarmak istediğiniz bu değildir.
Tırnak salonuna gidecek zaman bulamıyorsanız evde biraz sirke ile kendinize pedikür yaptırabilirsiniz. Tırnak boyama genellikle bir pedikürün unsurudur ve gerçek salon bakımı ayrıca ölü deriden kurtulmak için ayakları sıvıya batırmayı da içerir.
Yiyecekleri evde salon kullanımına uygun hale getirmek için sirkeyi az miktarda gargara ile karıştırın. Ardından ayaklarınızı yaklaşık 15 dakika karışıma batırın. Süre dolduğunda ayaklarınızı fırçalayın ve tüm ölü derinin dökülmesini izleyin. İşiniz bittiğinde, ayaklarınız bir profesyonel tarafından bakılmış gibi görünecektir.

8 Yumuşak Bir Cilt İçin Ayaklarınızı Islatın

8 Yumuşak Ayaklar İçin

9 Evcil Hayvanınızı Pirelerden Arındırın

Evcil hayvanlar pireye yatkındır, ancak bu, bu yaratıkları evinize davet etmek istediğiniz anlamına gelmez. Etkili bir pire şampuanı aramak yerine, zararlıları evcil hayvan tüylerinden temizlemek için sirke kullanın. Bir ölçek elma sirkesi ve bir ölçek suyu bir sprey şişesinde karıştırın. Bir sonraki banyoda evcil hayvanınızın saçını şampuanladıktan sonra sirke karışımını püskürtün. Sirke, pireler de dahil olmak üzere herhangi bir haşere için hoş olmayan bir ortam yaratabilir. Karışımı düzenli kullanırsanız, evcil hayvanınızın pire içermeyen bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

9 Evcil Hayvanınızdan Pireleri Uzaklaştırın

9 Evcil Hayvanınızı Pirelerden Arındırın

10 Kötü Kokuları ve Çöp Kutusunu Temizleme

Çöp öğütücüsünü defalarca kullandıktan sonra, iğrenç bir koku yaymaya başladığını göreceksiniz. Ancak elbette kimse lavabonun karanlık derinliklerine uzanıp içinde kalan tüm yiyecekleri temizlemek istemez. Neyse ki, sirkenin birçok kullanımından biri çöpleri hızlı ve kolay bir şekilde temizleme yeteneğidir. Bir dahaki sefere atıkları temizlemeniz gerektiğinde, buz tepsisini alın ve küpleri limon dilimleri, sirke ve suyla hazırlayın. Ardından tepsiyi küpler donana kadar buzdolabına koyun. Çöpü temizlemeniz gerektiğinde, bunlardan bir veya ikisini lavaboya atın ve atın. Karışım, kötü kokulara neden olan iğrenç kirleri temizler, hasarlı bölgeleri temiz tutar ve mutfağın limon kokmasını sağlar.

10 Koku Giderin Ve Çöp Bertarafını Temizleme

10 Kötü Kokuları ve Çöp Kutusunu Temizleme

11 Morlukalara İyi Gelir

Herkes zaman zaman şişlik ve morarma yaşar. Ama vücudunuzdaki bu izleri daha hızlı giderirseniz, harika olmaz mıydı? Sirke ile yapabilirsiniz!
Bir dahaki sefere şiddetli bir aşınma meydana geldiğinde, kağıt havluyu damıtılmış beyaz sirkeye batırın ve aşınmış alana bastırın. Sirkenin içerdiği özellikler morlukları daha hızlı iyileştirmeye, ciltteki lekeleri gidermeye ve buna bağlı ağrıları gidermeye yardımcı olur.

11 Morlukları Daha Hızlı İyileştirin

11 Morlukalara İyi Gelir

12 Meyveleri Yıkayın

Sıklıkla kullanabileceğiniz sirkelerden biridir. Mağazadan yeni meyve ve sebze satın aldığınızda, lütfen ürünleri sirke ile temizlemek için bir dakikanızı ayırın. Lavaboyu ılık suyla doldurun, ardından yarım bardak sirke ekleyin. Ardından ürünü yaklaşık on dakika bırakın. İyice durulayın ve buzdolabında saklayın.
Sirke, fazla yapıştırıcıyı giderecek ve ürününüzün daha hızlı bozulmasına neden olacaktır. Ürünü önce sirke ile yıkarsanız, meyve ve sebzelerin fazladan bir hafta sürdüğünü göreceksiniz.

12 Daha Uzun Süre Korumak Için Meyve Yıkayın

12 Meyveleri Yıkayın

13 Lekelerde Etkili

Ne kadar dikkatli olursan ol, ister istemez ara sıra kıyafetlerini lekeleyeceksin. Ancak, lütfen bir deterjanla ovmak yerine uygun sirke şişenizi alın veya daha kötüsü tamamen atın.
Lekeleri bulduğunuzda, etkilenen bölgeye biraz sirke sürün. Ardından ürünü alışveriş sepetine koyun ve her zamanki gibi yıkayın. Hemen yıkamanıza gerek yok – kıyafetleri yıkamak birkaç gün sürse bile sirke kullanılabilir. Kirli çamaşırları yıkadığınızda, sirke lekeleri hemen çıkaracak ve giysilerin yeni giysiler gibi görünmesini sağlayacaktır.

13 Lekeleri Çıkarın

13 Lekelerde Etkili

14 Çiçekler Daha Dayanıklı Olabilir

Evinizde bir buket çiçek harika görünüyor. Ne yazık ki raf ömrü de çok kısadır. Bu çiçekler ana bitkilerinden kesildikten sonra ölmeye başlarlar. Birkaç gün içinde güzel buketiniz solmuş bir dağınıklığa dönüşecek. Ancak sirkenin amacını biliyorsanız, çiçeklerin çok çabuk ölmesini engelleyebilirsiniz. Yeni buketi aldığınızda vazodaki suya iki yemek kaşığı sirke ve bir çay kaşığı şeker ekleyin. Sirke karışımı, buketinizin sağlıklı ve uzun olmasını sağlamak için çiçek besini olarak kullanılabilir.

14 Çiçekleri Daha Uzun Süre Kesmeye Yardımcı Olun

14 Çiçekler Daha Dayanıklı Olabilir

15 Ev Yapımı Şampuanın

Özellikle yağlı saç derisiyle uğraşırken saç tellerine zarar vermeden saçınızı temiz tutmanın zahmetini anlayacaksınız. Bununla birlikte, kökleri temizlemek için pahalı temizleyici şampuan satın almak yerine, evde yapmak için sirke kullanmayı deneyin. Eski bir şampuan şişesi kullanarak bir ölçek elma sirkesini iki ölçek suyla karıştır. Karışımı sallayın, ardından kökten uca tarayın ve eşit şekilde saça uygulayın. Karışımı beş dakika bekletin ve sonra yıkayın. Bittiğinde saçlarınız tamamen temiz ve parlak hale gelecektir. İşlemi haftada en az bir kez tekrarlayın.

15 Kendi Arındırıcı Şampuanınızı Yapın

15 Ev Yapımı Şampuanın

16 Çizilmiş DVD’leri Düzeltin

Akış hizmetleri günümüzde çok popüler olmasına rağmen, birçok kişi film izlemek istediklerinde hala güvenilir DVD’ler kullanıyor. Bu disklerin tek bir sorunu var: kolayca çizilebilirler. Ancak, DVD’leri kayıp nedeni olarak sınıflandırmayın, bunun yerine bir şişe sirkeye geçin. Sirkenin birçok kullanım alanı arasında, bu genel amaçlı sıvı aynı zamanda çizik DVD’leri onarmak için de etkili bir yoldur. Disk çarparsa veya donarsa, alt yüzeyi beyaz sirkeye batırılmış yumuşak bir bezle silin. DVD tamamen kuruduktan sonra, oynatıcıya takın ve atlamasız bir film oynatmak için hazırlanın.

16 Çizik DVD'leri Onarın

16 Çizilmiş DVD’leri Düzeltin

17 Sinekleri Öldürür

Bir hayvansever olsanız bile, meyve sinekleri her zaman istenmeyen misafir olarak kabul edilir. Neyse ki mutfağınızda dolaşan bu iğrenç yaratıklara katlanmak zorunda değilsiniz. Elbette, bazı sirkler varsa, olmayacaklar. Küçük bir tabak veya kavanoz alın ve biraz elma sirkesi dökün. Sonra üstüne biraz bulaşık sabunu ekleyin. Kaseyi meyve sineklerinin en rahatsız olduğu yere yerleştirin. Sinekler bu kokudan etkilenecek, ancak yakında sıvıya batacaklar ve mutfağınızda uçmayan bir alan bırakacaklar.

17 Sinek Sineklerini Öldür

17 Sinekleri Öldürür

18 Kokuları Yok Edin

Zaman zaman hepimiz evde kokularla ilgileniriz. Eviniz çok iyi kokmasa bile, tamamen ortadan kaldırılması zor olan hoş olmayan, küf kokusu yayacaktır. Ancak evde hangi parfümü kullanırsanız kullanın sirke size çözüm sağlayabilir.
Bu kesimi yapmak için biraz sirke ve bir dilim beyaz ekmeğe ihtiyacınız var. Beyaz ekmeği bir kaseye koyun ve ardından tamamen sirkeye batırın. Bunun garip geldiğini biliyoruz, ama lütfen deneyin! Ekmek ıslatıldıktan sonra kaseyi 24 saat evinizin koku alanına koyun. Sirkenin içindeki asit, çeşitli kokuları emmek ve odanızın taze ve taze kokmasını sağlamak için ekmeğin içindeki maya ile birleşir.

18 Kokudan Kurtulun

18 Kokuları Yok Edin

19 Küf Kokmuş Giysileri Temizler

Makineye kıyafet koyduğunuzda unutmak kolaydır. Maalesef ıslak giysileriniz uzun süre bırakılırsa ortadan kaldırılması zor bir küf kokusu yayacaktır. Neyse ki, sirkenin birçok kullanımından biri de bu aromayı sonsuza kadar ortadan kaldırabilmesidir. Küf kokan nemli günlük giysilerle uğraşıyorsanız paniğe kapılmayın. Bunun yerine, tekrar yıkamak için yarım bardak beyaz sirke ve birkaç damla esans yağı kullanın. Sirke bu tuhaf kokuyu yok edecek ve temiz giysiler bırakacaktır.

19 Küf Kokan Giysileri Onar

19 Küf Kokmuş Giysileri Temizler

20 Ahşap Mobilyalarda Çizikleri Onarır

Ahşap mobilyalarda ne kadar dikkatli olursanız olun zamanla çizikler kaçınılmazdır. Bu doğal aşınma ve yıpranmanın bir parçasıdır, ancak bu güzel göründüğü anlamına gelmez. Mobilyayı sağlam tutmak istiyorsanız sirke kullanın.
Bir kase veya şişede elma sirkesini iyotla karıştırın. Daha sonra karışımı tahtadaki çiziklerin üzerine yayın. Bu basit teknik, tüm çizikleri aydınlatabilir ve pürüzsüz bir ahşap bırakabilir. Ahşap daha koyu ise, istenen sonucu elde etmek için daha fazla iyot kullanın.

20 Ahşap Mobilyalarda Çizik

20 Ahşap Mobilyalarda Çizikleri Onarır

21 Güneş Yanığına İyi Gelir

Güneş yanığı can sıkıcı ve acı vericidir. Güneşli bir günde dışarı çıkıyorsanız, her zaman güneş kremi kullanmalısınız, ancak hayatınızın bir noktasında talihsiz güneş yanığından rahatsız olabilirsiniz. Ancak cildin ağrımasını beklemek zorunda değilsin ama güneş yanığını hafifletmek için biraz sirke ekleyebilirsin. Buzdolabına bir şişe saf elma sirkesi koyun. Soğuduktan sonra yumuşak bir beze dökün ve ardından yanmış bölgeye hafifçe vurun. Sirkenin özellikleri soyulma ve kaşıntıyı en aza indirmeye yardımcı olabilir. Parlak kırmızı solmasa da sirke, güneş yanığının solmasını beklerken size daha fazla rahatlık sağlayacaktır.

21 Güneş Yanığı Tedavisi

21 Güneş Yanığına İyi Gelir

22 Yabani Otları Yok Edin

Ev bahçenizi canlı tutmaya ve gelişmeye çalışıyorsanız, yabani otlardan kurtulmak ilk önceliğinizdir. Ancak kimyasal ot öldürücüler sadece büyümeye çalıştığınız bitkilere zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda aileniz ve evcil hayvanlarınız üzerinde de zararlı etkilere sahip olabilir. Evinizi kimyasalsız bir bölge tutmak için ot öldürücü olarak sirke kullanın. Bahçenizdeki zararlılardan kurtulmak için yüksek asitli sirke arayın ve bir sprey şişesine koyun. Sirkeyi tek başına kullanın veya daha etkili bir karışım için bir galon beyaz sirkeyi bir çorba kaşığı bulaşık sabunu ve bir bardak tuzla birleştirin. Bu yöntemi kullanarak bahçeniz hem ot hem de kimyasal madde içermeyecektir.

22 Yabani Ot Katili Olarak Kullanın

22 Yabani Otları Yok Edin

23 Kırışıklıkları Yok Eder

Sirkenin birçok kullanımı mutfakla sınırlı değil. Çamaşır odasına da bu malzemeden bir şişe koymalısınız. Giysilerinizi yıkadıktan sonra, can sıkıcı kırışıklıkları gidermek için kırılgan kısımları ütülemeniz gerekebilir. Bununla birlikte, ütüleme zaman alıcıdır ve çok da ilginç değildir. Ütü masasında vakit kaybetmeyin, biraz sirke ile kırışıklık giderici deneyebilirsiniz. Sprey şişesinde bir çay kaşığı saç kremi, bir çorba kaşığı beyaz sirke ve iki bardak suyu karıştırın. Giysileri kurutucudan çıkardıktan sonra yeni bir sprey ile nemlendirin. Sprey giysilerdeki lifleri gevşetir ve kırışıklıkları anında giderir. Ütü gerekmez!

23 Kırışıklık Giderici Yapın

23 Kırışıklıkları Yok Eder

24 Silecekleri Düzeltir

Sirke, araba camlarını temizlemenin yanı sıra sileceklerin verimliliğini artırmaya da yardımcı olabilir. Silecekler yaşlandıkça, çizilmeye ve yapışmaya başladıklarını fark edebilirsiniz. Daha iyi görmeniz için camı değil, ön camdaki tozu ve suyu sildi. Ancak, etkisiz sileceği tamamen değiştirmeniz gerekmez. Bunun yerine, bezi damıtılmış beyaz sirkeye batırın ve kauçuğun üzerine ileri geri sürün. Sirke, pencerelerde çizgilere neden olan inatçı kirleri temizler. Bu basit teknikle, ön cam sileceğiniz yenisi kadar iyi olacaktır.

24 Ön Cam Sileceklerini Düzeltme

24 Silecekleri Düzeltir

25 Boğaz Ağrısına İyi Gelir

Çoğu insan için sirke içmek dünyadaki en kötü fikir gibi geliyor. Sirke, hoş tadı ile bilinir, ancak boğaz ağrısından kurtulmak için tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.
Bir dahaki sefere boğazınız biraz rahatsız olursa, bir bardak sıcak su için ve birkaç yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Ardından tatlılığı artırmak için biraz bal ekleyin. Bittiğinde, tüm karışımlar için kullanın. Nefesiniz kötü kokabilir, ancak boğaz ağrısı çok daha iyi hissetirecektir.

25 Boğaz Ağrısını Yatıştırmak

25 Boğaz Ağrısına İyi Gelir

Reklam