Dokładnie zrobione i dobre filmy historyczne

Opublikowano 09/14/2020
Reklama

12 lat niewolnictwa

Stworzenie filmu, który przedstawia prawdziwy obraz niewolnictwa to nowe zjawisko. Filmy o niewolnictwie istnieją już od jakiegoś czasu, ale to nie znaczy, że koniecznie były dobrze nakręcone. Tak było do powstania 12 lat niewolnictwa – interpretacja wspomnień z 1853 roku autorstwa Solomona Northupa. Jest to historia wolnego czarnego mężczyzny imieniem Northup, który mieszkał w północnej części stanu Nowy Jork, kiedy został porwany do niewoli w 1841 roku. Jego historia przedstawia jego dogłębne doświadczenia jako niewolnika przez 12 lat do odzyskania wolności. Reżyser Steve McQueen wyraźnie pokazuje brutalność życia Salomona jako niewolnika, a także doświadczenia innych osób, które spotyka po drodze. McQueen przedstawia ten film w głębi serca i ukazuje surową i niesprawiedliwą rzeczywistość kupowania i sprzedawania w niewolę.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.43.25

12 lat niewolnictwa

Noc do zapamiętania

Od czasu przerażającego zatonięcia Titanica w 1912 roku, wiele filmów zostało stworzonych jako próby przypomnienia tej tragedii. Oba uznane przez krytyków filmy Titanic Jamesa Camerona i Noc do zapamiętania Roya Warda Bakera zdobyły wielką publikę, ale czy są one historycznie dokładne? Podczas gdy film Camerona ilustruje wszystkie wydarzenia, główny wątek koncentruje się na historii miłosnej Jacka i Rose, granej przez Leonardo DiCaprio i postaci Kate Winslet. A Night to Remember Roya Warda Bakera przedstawia postacie z każdej klasy i ich zmagania podczas zatonięcia, bez budżetu i technologii Titanica. Niezależnie od tego, jest zapamiętany i uznawany za wierny wydarzeniom, które miały miejsce.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.46.19

Noc do zapamiętania

Apollo 13

Misja Apollo 13 została zaadaptowana do filmu zbyt wiele razy, aby je nawet zliczyć. Jednak 25 lat po eksploracji Księżyca ten film z 1955 roku w reżyserii Rona Howarda zdobył uznanie krytyków. W końcu ktoś nakręcił wiarygodny film. Uwzględniał wszystkie najmniejsze szczegóły i czekał na to, aż technologia się rozwinie. Podsumowując, Howard wykonał znakomitą robotę i dokonał tego, czego inni reżyserzy nie zrobili w swoich wersjach filmów. Warto obejrzeć.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.49.20

Apollo 13

Czarna szata

Tworzenie filmu o innej kulturze jest trudne, ponieważ chcesz z szacunkiem przedstawiać ludzi mających inne zwyczaje. W tego typu filmach dokładność historyczna jest istotną cechą. Dlatego Black Robe koncentruje się na rdzennych mieszkańcach i ich kulturze. Został doceniony za dokładną prezentację ich stylu życia i obejmuje aspekty języków Cree, Mohawk i Algonquin. Bruce Beresford ożywił oryginalną powieść Briana Moore’a w swojej adaptacji z 1985 roku.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.52.14

Czarna szata

Przyjdź i zobacz

Wojna to okres krwi i brutalności, ludzie tracą życie, ludzie są ranni i płyną potoki łez. Reżyser Elem Klimov stworzył film Come and See, który oddaje wszystkie realia wojny poprzez jego relacje z II wojny światowej z rosyjskiej perspektywy. Otrzymał krytykę ze strony Rosjan, którzy twierdzili, że jest daleki od pokazania prawdy, ale jest chwalony przez historyków za realistyczne przedstawienie obozów zagłady i ofiar.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.54.21

Przyjdź i zobacz

Das Boot

Lata 80-te były popularnym okresem kręcenia filmów o łodziach podwodnych. Niestety rzadko były dobre. Jednak Das Boot zdołał zrobić jedną rzecz, której nie zrobił żaden inny film o łodzi podwodnej. A mianowicie było to pokazanie, jak irytująca może być walka na wojnie na łodzi podwodnej. Reżyser Wolfgang Peterson przenosi na duży ekran historię pełną prawdziwych emocji. Z powodzeniem portretuje intensywną bitwę, podkreślając jednocześnie wyjątkową wojnę podwodną. To naprawdę świetny film.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.56.26

Das Boot

Gettysburg

Jeśli szukasz dogłębnej relacji z bitwy pod Gettysburgiem, ten prawie 5-godzinny film z pewnością cię zadowoli. Dokładnie opisuje bitwę wojny secesyjnej i pozwala widzom zrozumieć perspektywę obu stron. Gettysburg zawiera wszystkie niezbędne szczegóły, czego bardzo często brakuje w innych filmach wojennych. Widzowie chwalili go nawet za to, jak doskonale historycznie został pokazany. Jeśli interesuję cię ta tematyka to jest film numer jeden.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.58.33

Gettysburg

Zabójstwo Jessego Jamesa przez Roberta Forda

Zachodnie hollywoodzkie filmy mają jedną wspólną cechę; wszystkie zawierają atrakcyjnego młodego mężczyznę-kowboja. Jednak wydaje się, że brakuje im dokładności. Podczas gdy większość fanów chętnie ogląda te filmy dla przystojnej głównej roli lub sceny akcji to film Zabójstwo Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda zawiera te cechy, ale udaje mu się również być dokładnym. Historia koncentruje się na Jesse Jamesie, ale bardziej na młodym Robercie Fordzie i jego fascynacji Jamesem. Podkreśla Jamesa w jego szczytowym momencie, ale także ilustruje własną historię Forda. Został dobrze przyjęty przez publiczność ze względu na prawdziwy opis postaci i okresu.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.01.38

Zabójstwo Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda

Lincoln

Speilberg robi coś nie do pomyślenia w tym filmie. Udało mu się uchwycić Abrahama Lincolna jako prawdziwego przywódcę, potężnego mówcę i człowieka, który walczy o to, w co wierzy. Ta interpretacja podkreśla ciche wychowanie Lincolna, zanim stał się legendą, którą pamiętamy. Pokazuje także inną perspektywę i przedstawia Lincolna jako bardziej zbliżonego do zwykłego człowieka, na tle intensywnego okresu politycznego. Spielberg niewątpliwie jest wiodącym reżyserem i nie ma znaczenia co kręci.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.04.02

Lincoln

Szeregowiec Ryan

Szeregowiec Ryan został oklaskiwany przez publiczność i ogólnie przez krytyków filmowych za dokładne przedstawienie historii. Film na zawsze pozostanie w naszej pamięci z powodu nienagannego uchwycenia słynnej sceny wojennej na plaży Omaha. Ta intensywna 27-minutowa scena przyciąga widzów w pierwszych minutach i nadaje ton na następne trzy godziny. Film wywiera bardzo emocjonalny wpływ na widza, którego brakuje w wielu innych adaptacjach filmowych.Jeśli nie widzieliście tego filmu to bardzo polecamy obejrzeć.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.06.59

Szeregowiec Ryan

Stalingrad

Robiąc film o bitwie pod Stalingradem, ważne jest pozostać wiernym historycznemu kontekstowi tamtych czasów. Ta bitwa jest jednym z najważniejszych momentów II wojny światowej i jest nadal zawsze badana. Ten film jest pamiętany do dziś, ponieważ zawierał całą przemoc i krwawy chaos, które miały miejsce w tej bitwie. Dokładnie opowiada historię, a także pokazuje perspektywę Niemców. Jeśli interesujecie się historią i nie widzieliście tego filmu to jest to konieczność.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.10.12

Stalingrad

Ostatni cesarz

Historycy wciąż debatują nad powstaniem i upadkiem ostatniego cesarza Chin i próbują wyjaśnić, co dokładnie się tam wtedy wydarzyło. Bernardo Bertolucci i pisarz Mark Peploe dołożyli wszelkich starań, aby zilustrować to, co wiedzą, ale ponieważ brakuje szczegółów, nie wszystkie mogą być idealnie dokładne. Udaje im się jednak uchwycić nieporządek polityczny, tworząc jednocześnie niezwykłe obrazy starożytnych Chin. Bertolucci jest wybitnym reżyserem i według nas ten film jest warty obejrzenia.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.12.56

Ostatni cesarz

Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora! jest bardziej poprawna historycznie w porównaniu z Pearl Harbor Michaela Baya, także dlatego, że ta interpretacja skupia się na obu stronach, a nie na jednej perspektywie. W ten sposób reżyserzy byli w stanie dotrzeć do głębokich korzeni przyczyn powstania bitwy w Pearl Harbor. Kolejną cechą, która sprawia, że ​​film wydaje się tak precyzyjny, jest dodanie prawdziwego lotniskowca znanego jako Yorktown i nie skupianie się tak na wątku miłosnym.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.15.27

Tora! Tora! Tora!

Stacja Fruitvale

Niesprawiedliwe zgony są zjawiskiem zbyt popularnym w naszym świecie, ale także w przemyśle filmowym. Większość z tych prób filmowych nie udaje się stworzyć wysokiej jakości i urzekającego obrazu. Jednak Michael B Jordan tworzy przytłaczający i satysfakcjonujący występ w Fruitvale Station. Adaptacja pozostaje wierna życiu Oscara Granta III i jego ostatnich chwilach przed jego niepokojącą śmiercią. Został nawet nakręcony dokładnie w miejscu, w którym został zabity. I to jest niesamowite.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.22.52

Stacja Fruitvale

Wszyscy ludzie prezydenta

Film „Wszyscy ludzie prezydenta” jest oparty na powieści Boba Woodarda i Carla Bernsteina, odpowiedzialnych za rzucenie światła na skandal, który obalił prezydenta Richarda M. Nixona. Ten film szczegółowo opisuje włamanie do Demokratycznego Komitetu Narodowego w kompleksie Watergate i późniejsze zawirowania polityczne. Film udaje się być tak dokładny, nie tylko dzięki reżyserom i aktorom, ale nawet ekipie produkcyjnej, która dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić prawdziwe biurka używane w redakcji. Ten film znalazł się na liście Krajowego Rejestru Filmów ze względu na „znaczenie kulturowe, historyczne lub estetyczne”.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.25.18

Wszyscy ludzie prezydenta

Zodiak

Ten film miał wiele okazji by zostać skrytykowany, ale reżyser David Fincher odmówił. Zamiast tego pozostał wierny tej historii, nawet jeśli nierozwiązane zakończenie rozczarowało publiczność. Twórcy filmu spędzili nawet 18 miesięcy, próbując znaleźć swój wgląd w zabójstwa, które następnie wykorzystali, aby uczynić film tak niesamowitym. Jeśli nie widzieliście tego dzieła filmowego to wpiszcie na listę filmów do zobaczenia. Poza wszystkim w filmie gra świetna obsada aktorska i nawet dlatego warto go zobaczyć.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.27.40

Zodiak

Flagi naszych ojców

Ten film wojenny z 2006 roku jest oparty na bestsellerowej książce „New York Times” opisującej historię pięciu marines i jednego żołnierza marynarki wojennej, któremu przypisuje się podniesienie amerykańskiej flagi na Iowa Jima. Chociaż film nie odniósł sukcesu jeśli chodzi o zarobki, nadal jest chwalony za prawdziwe uchwycenie historii. Nie był rownież zbyt znany w Europie ale naprawdę warto go zobaczyć i przy okazji się czegoś ciekawego dowiedzieć.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.30.47

Flagi naszych ojców

Pianista

Publiczność oklaskiwała pianistę za nienaganne i pełne emocji przedstawienie ocalałego z Holokaustu, granego przez Adriena Brody’ego. Wokół reżysera Romana Polansky’ego było sporo kontrowersji, ale przy tworzeniu filmu był nieugięty i nakręcił film brawurowo ze względu na swoją osobistą historię i ucieczkę z krakowskiego getta w czasie II wojny światowej. Po śmierci matki spędził życie w stodole do końca wojny. Ten film pokazuje Holokaust w niesamowity i prawdziwy sposób oczami wybitnego pianisty Szpilmana.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.34.15

Pianista

Moneyball

Moneyball to dramat sportowy z 2011 roku z udziałem czołowych aktorów: Brada Pitta i Jonah Hill. Opowiada niesamowitą historię drużyny baseballowej Oakland z 2002 roku. Chociaż reżyser stronił od porządku pewnych wydarzeń, to nadal uważa się go za wierny historycznie. Należy zauważyć, że prawdziwy kierownik zespołu, Art Howe, uważa, że ​​film nie przedstawił go poprawnie. Jednak prawdą jest, że nie jest to proste przedstawić lata w ciągu dwóch godzin.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.37.24

Moneyball

Wilk z Wall Street

Oparta na prawdziwej historii maklera giełdowego Jordana Belforta, „Wilk z Wall Street” opowiada historię pełnego zapału młodego człowieka, który buduje swoją drogę na Wall Street, by następnie popaść w poważne oszustwa i korupcję. Chociaż niektóre szczegóły filmu są dziś przedmiotem debaty, film jest mniej więcej zgodny ze wspomnieniami Belforta. I do tego niesamoita rola Leonarda DiCaprio, na zawsze ukochanego aktora mającego miliony fanów na całym świecie.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.41.02

Wilk z Wall Street

Reflektor

Spotlight – zespół śledczy “Boston Globe”, od którego wziął tytuł hollywoodzki film, wywalczył ujawnienie akt sprawy byłego biskupa Johna Geoghana, podanego do sądu przez swoje liczne ofiary. Ze śledztwa gazety wyłonił się następujący mechanizm: przez dziesięciolecia najwyżsi kościelni funkcjonariusze archidiecezji bostońskiej na czele z arcybiskupem zamiatali pod dywan sprawy molestowania seksualnego nieletnich przez duchownych. Ofiary przekonywano do milczenia pieniędzmi, a oskarżanych księży przenoszono do innych parafii, umożliwiając im ponownie kontakt z potencjalnymi nowymi ofiarami.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.43.30

Reflektor

Miasto Boga

Po premierze w 2003 roku City Of God zyskało uznanie krytyków. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, które nastąpiły po nasileniu się przestępczości zorganizowanej na przedmieściach Rio de Janeiro w Brazylii „Cidade de Deus” (Miasto Boga). Odbywa się w późnych latach 60-tych i wczesnych 80-tych i podkreśla kulminacyjną bitwę między handlarzem narkotyków Li’l Zé a przestępcą Nedem. Ten film jest niesamowity i uznany przez krytyków na całym świecie.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.46.43

Miasto Boga

Cud

Jeśli jesteś fanem filmów sportowych, ta pozycja jest dla Ciebie obowiązkowa. Przedstawia historię męskiej drużyny hokejowej Stanów Zjednoczonych podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku i ich porażkę ze Związkiem Radzieckim. Jest to znane jako kluczowy mecz „Cud na lodzie”. Ten film sportowy wyróżnia się tym, że zawiera prawdziwy materiał z gry, a także przywiązaniem reżysera Gavina O’Connora do szczegółów. A to wtego typu filmach jest chyba najważniejsze.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.49.08

Cud

84C MoPic

Weterani wojskowi uważają ten film za jedną z najlepszych wersji tego, jak naprawdę wyglądały czasy wojny w Wietnamie. Możliwe, że nie jesteś dobrze zorientowany w tym filmie i go nie widziałeś, ale mówi się, że jest on prawie identyczny z rzeczywistym doświadczeniem, z czym film wojenny ma trudności. Był nominowany do nagrody Grand Jury na festiwalu w Sundance; Najlepszy debiut fabularny i najlepszy scenariusz na Independent Spirit Awards.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.51.39

84C MoPic

127 godzin

Aron Ralston opowiada o swojej walce o przetrwanie, gdy był blokowany przez głaz w kanionie w stanie Utah. Jest on znany ze swojej odważnej ucieczki, która obejmowała odcięcie ręki. Napisał powieść o swoim doświadczeniu, którą przerobił na film. Ralston mówi, że funkcja kinowa jest prawie całkowicie dokładna, z wyjątkiem tylko jednej sceny. Co do reszty, mówi, że jest to jak najbardziej zbliżone do dokumentu, zachowując jednocześnie wielki dramat sytuacji.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.53.51

127 godzin

Reklama