Şirketlere Tonlarca Paraya Mal Olmuş Hatalar

Yayinlanma tarihi 02/01/2021
Reklam

Şirketler kendilerini geliştirmek adına mühendislik alanında binlerce dolarlık yatırım yapabilirler. Zeki ve alanında yetenekli olan bazı mühendisler, United Airlines gibi büyük araştırma bütçesi olan firmalarda bir proje üstünde çalışabilirler. Ancak bazı durumlarda proje ne kadar iyi olursa olsun bazı şeyler yolunda gitmeyebilir. Bir türlü yüzeye çıkamayan denizaltından, Hollywood’da ki oyuncuların hata sonucu türünün son örneği olan gitarları paramparça olmasına kadar, yüksek masraflı olan bu hatalar şirketlerin milyarlarca dolarlık zarara sebep olur. Bazen sadece basit bir e-posta ile bile durum kurtarılabilecekken, fakat bazılarının iyi sonuçlanmayacağı ilk andan bile çok netti.

Şirketlere Tonlarca Paraya Mal Olmuş Hatalar

Şirketlere Tonlarca Paraya Mal Olmuş Hatalar

Yüzemeyen Bir Denizaltı

Bir denizaltının asıl görevi pratikte yüzmesidir. Eğer yüzemiyorsa başarısız olarak kabul edilir. 2013 yılında İspanya hükümeti tarafından ayrılan bütçe ile en son teknoloji ile donanmış bir denizaltı üretilmesi hedeflenmişti. 2,2 milyar dolarlık bütçe ayrılan denizaltı yapılan hatadan dolayı kullanmaktan vazgeçmediler. Denizaltı çok ağırdı ve bu yüzden düzgün bir şekilde yüzemiyordu. Mühendisler tarafından yapılmış olan bu hesaplama hatası daha üretim başlamadan fark edildiğinden dolayı çok şanslılardı. Her şeye rağmen, denizaltının üretimine devam ettiler ve Fox gibi büyük haber kanalları bu enteresan habere yer verdiler.

Yüzemeyen Bir Denizaltı

Yüzemeyen Bir Denizaltı

Çok Büyük Yapılmış Trenler

Eğer gökyüzünde Amerikan Airlines gibi şirketlerin hükmü geçiyorsa, o zaman raylar kimler tarafından yönetilmekteydi? Metro ve demir yolları Fransa’da sıkça tercih edilmektedir. Bu yüzden Fransa tren işletmecisi SNCF’nin yeni olan ulaşım projesine yatırım yapma fikri çok mantıklı gelmişti. Plan ilk başta çok etkileyici görünmüştü, ama bu plan mantıklı bir şekilde uygulanmadığı sürece her zaman için kötü sonuç alınma ihtimali var.Tüm bu detaylar göz önünde alındığında 2014 yılında 20,5 milyar doların üzerinde yatırım yapılarak 2000 adet yeni tren demir yollarına katılması planlanıyordu. Trenler üretildikten sonra yapılan uygulamalarda bir uyumsuzluk vardı. Trenler raylar üzerinde birbirine zarar vermeden geçmeleri imkansızdı. Çok genişlerdi. Bu maalesef ki daha önceden fark edilemeyen durum SNCF’ye 70 milyon dolara mal oldu. İşte planlamadaki her detayın ne kadar önemli olduğunun kanıtı…

Çok Büyük Yapılmış Trenler

Çok Büyük Yapılmış Trenler

Terk Edilmiş Madenin Üzerine İnşa Edilmiş Evler

Bir ev alırken ne kadar da heyecanlanırız. Ama yeni bir yatırım yapacakken mutlaka her detayını incelemek, araştırmak lazım. Özellikle de evin bir maden üzerine kurulup kurulmadığına bakmak lazım. 2014 senesinde, evlerin güzelliği alıcıları mest etti ve diğer detaylara bakmaya akıl edemediler. Güney Dakota’da meydana gelmiş olan bu olay CBS ve benzeri kuruluşlar bu olayı kaleme aldılar. Her şey ortaya ev sahiplerinden birinin çim biçerken bir anda büyük bir çukur oluşmasıyla ortaya çıktı. O bölgede yaşayan ailelerin hepsi yaşadıkları evlerden tahliye edildi. Denetimler esnasında inşa edilmiş evlerin altında devasa bir alçı madeni olduğunu fark ederler. Bu yüzden servet harcanarak yapılmış olan bu lüks evler bir anda değersiz ve güvensiz olarak kullanım dışı kaldı.

Terk Edilmiş Madenin Üzerine İnşa Edilmiş Evler

Terk Edilmiş Madenin Üzerine İnşa Edilmiş Evler

Titanik Gemisinin Batışı

1912 senesinde bir mühendislik harikası olarak kabul edilen Titanik, o zamanın parasıyla 7,5 milyon dolara (bugünün parasıyla 400 milyon dolara eş değer)mal olmuştu. Bu muhteşem, lüks gemi dünyanın o zamana kadar hiç deneyimlemiş olduğu mühendislik ve lüks harikasıydı. Geniş merdivenleri, birbirinden hoş ve lüks detayları içeren beş yıldızlı otel gibiydi. Çok üzücüdür ki, Titanic’in ilk yolculuğu son yolculuğu da oldu. 15 Nisan gecesi, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda görevlilerin fark edemedikleri bir buz dağına çarptı ve battı. Çok maliyetli bir mühendislik harikası olmasının yanında bazı detaylara gereken önem verilmemiş gibiydi. Verilen kararlar daha çok görselliğe önem verirken, 3.300 kişiden fazla yolcunun bulunduğu gemide sadece 16 adet cankurtaran botu bulunuyordu. James Cameron tarafından 20th Century Fox Stüdyosu için yapmış olduğu Titanic filmi 1997 senesinde 200 milyon dolarlık bir gişe hasılatı yaptı.

Titanik Gemisinin Batışı

Titanik Gemisinin Batışı

Kumun İçine Gömülmüş Dev Bir Kazıcı

Birçoğumuz için arabamızı nereye park ettiğimiz oldukça önemlidir. Bu sebeple yeni aldığımız arabamızı sahil kenarına park etmeyeceğimizi sizi gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Ama biri şansını fazla zorlayıp 4×4 Land Rover’ını sahile park etti. Bunu hangi amaçla yaptığından ya da neden bu kadar pahalı bir arabayı plaja park etmenin mantıklı olduğunu düşündüğünü bilemiyoruz. Bunun üzerine plajda takılı kalan aracı çıkarmak için kazıcı gider plaja. Fakat bu seferde kazıcı plajda çamur ve kuma bulandı ve üç gün o halde kaldı.

Kumun İçine Gömülmüş Dev Bir Kazıcı

Kumun İçine Gömülmüş Dev Bir Kazıcı

Milenyum Köprüsü Sallanıyor

Thames Nehri üzerine 2000 senesinde, farklı bir havası olan değişik bir köprü yapılması planlanmıştı. 20 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış olan bu köprünün her araç geçtiğinde bu kadar çok sallanıyor olmasını beklemiyorlardı. Mühendisler böyle bir durumla karşılaştıkları için duruma oldukça şaşırdılar, ama kısa süre sonra bu durumun çok kişinin yürümüş olduğuna bağladılar. Mühendisler bu hesapları dışında gelişen olayı düzeltmek için, var olan ‘enerjiyi dağıtmak’ için 37 viskoz sıvı damperine ihtiyacları olduklarını söylediler ve bunun için fazladan 5 milyon dolar daha bütçe istediler.

Milenyum Köprüsü Sallanıyor

Milenyum Köprüsü Sallanıyor

Noaa-N Prime Uydusunun Düşüşü

Noaa-N Prime uydusu bir anda durduğu yerden yere devrildi. 2003 senesinde gerçekleşen bu olay Sunnyvale’deki Lockheed Martin Uzay Sistemlerinde çalışan işçiler uyduyu farklı bir konuma taşımaya çalıştıkları sırada oldu. Bu düşürme 135 milyon dolarlık bir zarara sebep oldu. Biri uyduyu kaldırmadan önce gerekli olan 24 cıvata tarafından sabitlenmiş olması gerektiğini unutmuştu. Lockheed Martin, bu hasarı karşılayacaklarını, üzerinden herhangi bir kar etmeyeceklerini de belirttiler. Ama bu hasarın karşılanması onlara fazladan 30 milyon dolara mal oldu. Hükümet bu masrafı karşılamasına rağmen durumda bir değişiklik olmadı.

Noaa-N Prime Uydusunun Düşmesi

Noaa-N Prime Uydusunun Düşmesi

F-16 Jeti Yanlış Yere Park Edilirse

Kim bu zamana kadar girdiği işte hata yapmadı? Herkesin ufak tefek illaki hatası olmuştur. Ama bu hata sizin yanlışlıkla bir ateş topu fırlatmış ve bu topla 15 milyon dolarlık uçağın kül olmasına sebep oldunuz mu? Florennes Hava Kuvvetleri Üssü’nde 2018 yılında meydana gelmiş olay tam da buydu.Olayın detayları çok net bilinmiyor olsa da, Belçika’da bir uçak bakım görevlisi istemeden bir Vulcan topunu ateşleyerek F-16 uçağını tuz buz etti. General Dynamics’in F-16’sına tanınmayacak hale geldi. Çok şanslılar ki bu hatadan dolayı kimse ölmedi, ama bu inanılmaz dikkatsiz  ve maliyetli hata iki teknisyenin kafa travması geçirdiler ve hafif yaralandılar. Yakınlarında bulunan bir savaş uçağı ise biraz zarar gördü ama tamir edilebildi.

F-16 Jeti Yanlış Yere Park Edilirse

F-16 Jeti Yanlış Yere Park Edilirse

Bu Gökdelen Arabaları Eritiyor

Evet yanlış okumadınız. Bu gökdelen önüne gelen arabaları eritiyor. Londra’da ‘El Telsizi’ adıyla bilinen gökdelen güneşin kuvvetli ışınlarının yansımalarıyla karşısına park etmiş olan Jaguar marka arabayı eritti. Arabayı tamir etmek 1000 dolardan fazla bir tutara mal oldu, ama maalesef ki bu gökdelenin sebep olduğu tek sorun değildi. Gökdelenin yakınında bulunan işletmelerin fazla ısıdan pencerelerinin çatladığı ve 250 milyon dolarlık gökdelenin güneye bakan tarafına güneşlik taktırmak ta çok pahalıya mal olacaktı. BBC ile yapılan bir röportajda, Jaguar arabanın sahibi Bay Lindsay arabasının hasarından bahsetti. Jaguar marka amblemi, yan aynası ve panellerin çok kötü bir şekilde eridiğini söyledi. ‘Böyle bir şeyin olacağına gerçekten inanmak çok zor’ dedi.

Bu Gökdelen Arabaları Eritiyor

Bu Gökdelen Arabaları Eritiyor

18o0’li Yıllardan Kalan Ender Bulunan Gitar Paramparça Oldu

2015 senesinde Ouentin Tarantino tarafından yönetilen The Hateful Eight filminde başrolü Jennifer Jason Leigh ve Kurt Russell birlikte rol aldı. Filmde rol gereği Russell’ın Leigh’in çaldığı gitarı elinden alarak gitarı kırdığı bi sahne bulunmakta. Russell, bu gitarın 40.000 dolar değerindeki bir müze parçası olduğundan habersizdi. Gitar sahne çekilirken parçalanmadan hemen önce yapım ekibi tarafından değiştirilmesi gerekiyordu. Fakat yapım ekibi gitarı değiştirmeyi unuttu. Müzedeki yönetim bu duruma çok sinirlendi ve bu yaşanan olayın ardından müze eşyalarını ödünç olarak vermemeye karar verdiler. ‘Kurt bu durumu öğrendiğinde gözleri dolu dolu olmuştu ama sahne tam da istenildiği gibi verildi.’ Şeklinde bir açıklamada bulundu.

18o0'li Yıllardan Kalan Ender Bulunan Gitar Paramparça Oldu

18o0’li Yıllardan Kalan Ender Bulunan Gitar Paramparça Oldu

Uçak İçinde Şişen Acil Durum Kaydırağı

Chicago ve Orange Country arasında yapılan uçuşta, acil durumda açılması gereken kaydırak bir anda kabinin içerisinde şişince ne yapacaklarını şaşırdılar. 2014 senesinde gerçekleşen bu olay, yolcuların tıslama sesi duymasıyla, şişen kaydırağın gitgide daha da fark ettiğini gördüler. Uçak, acil inş yapması gerektiğinden dolayı Kansas’a indiler. Bu durumdan dolayı uçak kullanım dışı kaldı ve bu olay United Airlines’a tahminen 20.000 dolara mal oldu. En azından uçakta kimse yaralanmadı.

Uçak İçinde Şişen Acil Durum Kaydırağı

Uçak İçinde Şişen Acil Durum Kaydırağı

Paha Biçilmez Elias Martinez Yapıtını Mahvetti

Elias Garcia Martinez’in paha biçilemeyen tablosunu ‘Ecce Homo’ yu yaşlı bir İspanyol köpek bakıcısı kendi başına restore etmek istemesi  2012’de herkesi şoke eden bir karardı. Santuario de Misericordia’nın personeli, İsa’nın tablosunun ne hale geldiğini görünce dehşete düştüler. ‘Restorasyon’un nazik bir şekilde yapılmadığı çok belli, fakat ortaya çıkan şey gerçekten korkunç. İlk başlarda kendi başına bu değişiklik yapmak isteyen kişinin kimliği gizlenmişti. Sonradan 82 yaşındaki Cecilia Gimenez’in ‘Maymun İsa’ ya sebep olduğu ortaya çıktı. Bir belgeselde verdiği röportajda, ‘nasıl restore edeceğimi bildiğimi sanıyordum ki boya aktı’ dedi.

Paha Biçilmez Elias Martinez Yapıtını Mahvetti

Paha Biçilmez Elias Martinez Yapıtını Mahvetti

Piper Alpha Patlaması

PSV flanş sızıntısı sebebiyle gerçekleşen patlamada Occidental Petroleum (Caledonia) platformu 1988’de patladı. 6 Temmuz’da akşam 9’da gerçekleşen patlama akşam 11.20’ya kadar devam etti. Bu gerçekleşen patlamalar platformun çökmesine ve 1.7 milyar dolarlık hasara sebep oldu. Bu zamana kadar yaşanmış en büyük petrol sondaj kulesi felaketlerinden biri olarak bilinmektedir. Gerçekleşe patlamanın ardından yapılması gereken temizlikte oldukça maliyetliydi. Ortaya çıkan sigorta problemleriyle birlikte 1.4 milyar dolar gerekti. Bu durum sigorta şirketi Lloyd’s of London’ı dara düşürdü. Lloyd’s tarih ilerledikçe yapmaları gereken ödemeler olduğunu belirterek politikalarını revize etmeye karar verdi.

Piper Alpha Patlaması

Piper Alpha Patlaması

Yangın Köpüğü Yanlışla Her Yeri Kapladı

En pahalı ulaşım çeşiti şüphesiz havayolu. Bu yüzden havayolu şirketleri ellerinden geldiğince tüm sermayelerini oluşturan uçaklarını ellerinden geldiğince korumaya çalışıyorlar. Bu yüzden çeşitli koruma sistemleri geliştirdiler. Bunlardan biri de yangına karşı koruyan yangın köpükleridir. İstemeden ortalığa salınan köpüklerin çok maliyetli bir felaket olduğunu söyleyebiliriz. Birkaç kez askeri üsler bu sorunla karşı karşıya kaldılar. Bu durumun onarımı için uğraşan kişiler uzun süre öksürerek etrafı temizlemeye çalıştılar. Delta Airlines 2013 senesinde aynı problemle uğraşmak zorunda kalmıştı. Bu sebeple uçakların bulunduğu yerler nedensizce kapatıldı.

Yangın Köpüğü Yanlışla Her Yeri Kapladı

Yangın Köpüğü Yanlışla Her Yeri Kapladı

Bir NASA Uydusu Uzayda Patladı

Uzun yıllardır bir proje üzerinde verdiğiniz onca emeğin uzaya gönderildikten sonra bir patlama yüzünden çöpe gittiğini düşünün. NASA, Mars Climate Orbiter’ı geliştirme amacıyla 125 milyon dolarlık yatırımı 1990 yılında yaptı. Fakat uydu uzaya gitmesinin ardından uydu paramparça olduğundan dolayı yıkıldılar. Bu patlamanın olmasının sebebi ise, bir grubun Metrik Sistemi kullanıyor (Jet Tahrik Laboratuvarı) ve bir diğer takımın ise İmparatorluk Sistemini kullanmasından  (Lockheed Martin’in bölümü) dolayıdır. LA Times’a verdiği röportajda George Washington Üniversitesi Uzay Politikası Enstitüsü müdürü bu durumu “Bu çok aptalca. Son birkaç yılda uzay camiasında detaylara yeterince dikkat edilmeyince sistematik bir sorun ortaya çıkmış gibi görünüyor. ” şeklinde açıkladı.

Bir NASA Uydusu Uzayda Patladı

Bir NASA Uydusu Uzayda Patladı

Bütün Bir Apartman Bloğu Yerle Bir Oldu

Çin’de geniş bir alanda bloklar halinde apartmanlar yapılıyordu. 2009 yılında Lotus Riverside Apartman Kompleksi’nin otoparkının inşaası sırasında, çalışanların inşaattan çıkardığı kirler, nehre yakın bir yerde toplanıyordu. Bu kirin ağırlığı zamanla arttı ve içleride biriken sular binanın temelleri etkiledi ve yapılan inşaatlar yavaş yavaş parçalanmaya başladı. Bu sıralar apartman çok değerli bir lokasyonda olduğundan dolayı metrekare başına 2.000 dolardan satılmaktaydı. Apartmanları inşasında görevli olan mühendisler bu duruma çare bulmaları gerekiyordu ve hasar giderilmeliydi. Bu kadar büyük bir alana etki etmesine rağmen bu korkunç kazada sadece bir can kaybı yaşandı.

Bütün Bir Apartman Bloğu Yerle Bir Oldu

Bütün Bir Apartman Bloğu Yerle Bir Oldu

Suudi Bir Prens’e Ait Lüks Yat Devrildi

Suudi bir prens için süs hiçbir zaman yeterli değildir. Ne çok o kadar güzel. Sahip olduğu 70 metrelik bu yatta buna çok doğru bir örnek. Ancak bazı şeyler prens olsanız bile sizi bulabilir. 65 milyon dolarlık yatın sahibi olan Suudi prens, bakım yapılması için Yunanistan’a doğru ilerliyordu. En azından, çok lüks olan bu yat dalgıçlar sayesinde okyanusun derinliklerinden başarılı bir şekilde çıkarıldı. Yatın tamiratına Mart 2020’de başlandı. Yatı eski haline getirmek için gereken bütçenin ne olduğu tam olarak bilinmezse, muhtemelen 30 milyon dolar civarında olduğu düşünülüyor.

Suudi Bir Prens'e Ait Lüks Yat Devrildi

Suudi Bir Prens’e Ait Lüks Yat Devrildi

Karayolu Üzerinde Olan Heyelan

Tayvan’da gerçekleşen heyelan yüzünden neredeyse 3.karayolu 2010 yılında yok oldu. Bu olayın meydana gelmesiyle yolun temizlenmesi için 100 kamyon ve 50 ekskavatör yardımıyla bir aydan fazla zamanda bitti. Bu felaketin toparlanması hükümete 20 milyon dolardan daha çok bir tutara mal oldu. Olayın gerçekleşmesinin ardından otoyola ve çevresinde bulunan alanların 210.000 metreküpten daha fazla bir enkaza kaplanmış olduğu söylendi.

Karayolu Üzerinde Olan Heyelan

Karayolu Üzerinde Olan Heyelan

Konteyner Gemisi Kayalıklara Çarptı

Her zaman olmazsa da, bazı durumlarda felaketlerden kaçınmak mümkün. Mesela, Yeni Zelanda’daki Astrolabe Kayalıklarına çarpmasıyla Rena Monrovia konteyner gemisi 2011 yılında karaya oturdu. Gemi çarpmadan önce hızla ilerlediğinden dolayı hasarı da ona göre fazlaydı. Geminin taşıdığı kargolar denize düştü. Taşıma şirketi bu durumu toparlamak için 240 milyon dolar harcamak zorunda kaldı. Geminin durumuna bakılırsa, kaptan ve ekibi gittikleri rotaya bakmıyorlardı, ancak resmi raporlar incelendiğinde kazasının sebebi ‘navigasyon hatası’ olarak yazılmıştır.

Konteyner Gemisi Kayalıklara Çarptı

Konteyner Gemisi Kayalıklara Çarptı

Balloonfest ’86 Debacle

1985’te, Treb Heining ve arkadaşları Cleveland’ın yukarısına 1,5 milyondan fazla balonu serbest bırakma fikrini ortaya attı. Bir dünya rekoru kırmaya yarayacak ayrıca, hayır işleri için bol miktarda para toplamak için bir fırsattı. Ne yazık ki organizatörler balonların serbest bırakılmasını düşünmüş fakat nereye inmesi gerektiğini düşünmemişlerdi. Havada durumundaki bir değişiklik, balonların yerel göllere doğru inmesine neden oldu. O gün gölde olan iki balıkçının kayıp olduğu bildirilmişti. Arama, birçok balonun havada olmasından dolayı büyük ölçüde engelledi. Trajik bir şekilde, balıkçıların cansız bedenleri bulundu. Balıkçıların eşlerinden biri, etkinliği düzenleyenlere 3,2 milyon dolarlık dava açtı ve yerel bir binici atına verdikleri zarar için 100.000 dolarlık dava açtı.

Balloonfest ’86 Debacle

Balloonfest ’86 Debacle

Deepwater Horizon Patlaması ve Petrol Sızıntısı

Deepwater Horizon adlı sondaj kulesinin 20 Nisan 2010’da patlamasıyla tarihteki en büyük petrol sızıntısı gerçekleşmiş oldu. Harabeden 94 işçi zarar görmeden kurtarıldı fakat yangının söndürülmesi birkaç gün sürdü. BP, Meksika Körfezi’nde gerçekleşen petrol sızıntısının önüne geçebilmek için büyük çevresel etkisini eski haline getirebilmek için 65 milyar dolar fazladan para ödedi. Transocean, ABD Temiz Su Yasasını ihlal ettiği için  gerekçesiyle 1,4 milyar dolar ödemek zorunda kaldı. Ayrıca karşılaştığı suçlamalar karşısında BP  milyarlarca dolar ceza ve tazminat ödedi.

Deepwater Horizon Patlaması ve Petrol Sızıntısı

Deepwater Horizon Patlaması ve Petrol Sızıntısı

Yanlışlıkla Çöpe Atılmış 85 Milyon Dolarlık Bitcoin

Galler doğumlu James Howells, 7.500 bitcoin toplamayı başaran bir bilgisayar uzmanıdır. Küçük zulasına saklamış olduğu bu para 85 milyon dolardan fazlaydı. Howells, 2017’de Telegraph gazetesine verdiği röportajda şunları söyledi: “Madenciliği bıraktıktan sonra, kullandığım dizüstü bilgisayarı parçalara ayırdım ve eBay’de sattım. Ancak, sabit diski evde Bitcoin özel bilgiler olduğunu bildiğimden bir çekmecede tuttum, böylece Bitcoin bir gün değerli hale gelirse, bulduğum coinler benimle kalıcaktı. ” Ancak, dışarı çıktığında bitcoinlerin olduğu eşyalarını da yanlışlıkla çöpe attı.

Yanlışlıkla Çöpe Atılmış 85 Milyon Dolarlık Bitcoin

Yanlışlıkla Çöpe Atılmış 85 Milyon Dolarlık Bitcoin

Çok Ender Bir Piyanoyu Düşürdüler

Kanadalı virtüöz Angela Hewitt, 194.000 dolarlık çok ender olan piyanosunu taşımak için tuttuğu taşıyıcılara güvendi. Ancak düşürdüler ve piyano parçalara ayrıldı. Angela Facebook gönderisinde şöyle yazdı: “Piyanonun demir çerçevesi kırıldı, ayrıca yapı ve hareket açısından pek çok hasarı var (kapak ve kasanın diğer kısımlarından bahsetmiyorum bile. Bu piyano artık kullanım dışı. Bu piyanoyu çok severdim. O benim en iyi arkadaşımdı. ”Ayrıca, otuz yılı aşkın süredir ilk kez böyle bir şey başlarına geldiği için taşımadan sorumlu kişiler adına çok utandığından bahsetti. Angela gerçekleşen durumdan ötürü kimsenin yaralanmamış olmasından mutluydu, ancak kayıptan dolayı üzgün hissetmekten kendini alamadı. Böylesine değerli bir eşyanın yeri doldurmak imkansızdı.

Çok Ender Bir Piyanoyu Düşürdüler

Çok Ender Bir Piyanoyu Düşürdüler

Ron Wayne Apple’daki Hisse Senetlerini Sattı

Genellikle Apple ile ilişkilendirilen iki isim vardır; bunlar Jobs ve Steve Wozniak. Aslında bu isimlere dahil üçüncü bir adam daha vardı. 1970’lerde Ron Wayne, genç kuruculara destek olma amacıyla yönetim kuruluna girdikten sonra şirketin% 10’luk hissesine sahipti. Ancak, girişimin % 10’unun o sırada çok güvenli bir yatırım olmadığını düşünüyordu. Wayne, eğer iş başarısız olma ihtimalinde el konulabilecek varlıkları olan yaşlı bir adamdı. Kurul iki hafta içinde Wayne hisselerini 800 dolar karşılığında Jobs ve Wozniak’a sattı. Şimdi o hisselerin piyasa değeri 95 milyar dolardır.

Ron Wayne Apple'daki Hisse Senetlerini Bıraktı

Ron Wayne Apple’daki Hisse Senetlerini Bıraktı

Reklam